هویت جنسی

هویت جنسی

هویت جنسی

 

هویت جنسی چیست؟

اینکه کودکی حس کنه پسر یا دختره در ۳۰ ماهگی تثبیت می شود به این می گویند هویت جنسی.

اما بعضی اوقات این هویت دچار اختلال می شود به این صورت که کودک:

۱– شدیداً از جنسیت خود ناراضی و ناراحت اند.

۲) در پسران ترجیح دادن لباسهای زنانه یا ظاهر دخترانه ، میل شدیدی برای شرکت در بازی ها و تفریحات دخترانه دارند اغلب اسباب بازی مورد علاقه ی آن ها عروسک است و معمولاً هم بازی هایشان را از میان دخترها انتخاب می کنند.

در دختران پافشاری بر پوشیدن فقط لباس های قالبی مردانه

دختران مبتلا به این اختلال، معمولاً دوستان و هم بازی های پسر دارند و علاقه ی شدیدی به ورزش ها و بازی های خشن پسرانه مثل تفنگ بازی و بازی دزد و پلیس دارند این دخترها علاقه ای به عروسک بازی یا خاله بازی ندارند.

اینها علایم خطری هستند که اختلال هویت جنسی را گوشزد می کنند.

اختلال هویت جنسی

علل اختلال هویت جنسی چیست؟

یکی از مهمترین دلایل نگرش ها والدین است:

۱ – والدینی که در انتظار فرزند دختری بوده اند و به صورت ناخواسته صاحب فرزند پسر شده اند، ممکن است از نظر ذهنی و روانی نتوانند با این مسئله کنار بیایند و دانسته یا ندانسته، پسر خود را به سوی زنانگی سوق دهند موی سر او را دخترانه آرایش کنند، لباس های دخترانه به او بپوشانند، عروسک و اسباب بازی های دخترانه برای او فراهم کنند.

در مقابل والدینی که دوست داشته اند صاحب فرزند پسر شوند، ولی دختردار شده اند، ممکن است نتوانند این خواسته شان را فراموش کنند آن ها دخترشان را به شکل پسر در می آورند. موهای او را پسرانه کوتاه می کنند، لباس های پسرانه به او می پوشانند، اسباب بازی های پسرانه برای او می خرند.

۲ – مشکلات هویت جنسی ممکن است بر اثر مرگ پدر یا مادر، غیبت طولانی مادر، سفرهای طولانی و شغلی پدر، طلاق و جدایی والدین، افسردگی یکی از والدین که علی رغم حضور فیزیکی، حضور عاطفی در خانواده ندارند،به وجود آید

اختلال هویت جنسی چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

افسردگی و اضطراب، مختل شدن کارکرد اجتماعی و تحصیلی در اختلال هویت جنسی شایع است.

والدین جهت پیشگیری از بروز اختلال هویت جنسی چه اقداماتی می توانند انجام دهند؟

همیشه پیشگیری کم هزینه تر و بهتر از درمان است، علی الخصوص که درمان یعنی تغییر ذهنیت افرادی که اختلال هویت جنسی دارند و تا بزرگ سالی ادامه پیدا کرده است، کاری بسیار سخت و در پیش تر موارد غیر ممکن است.

در ذیل، به برخی از مواردی که والدین می توانند با رعایت آن ها از بروز اختلال هویت جنسی در فرزندان شان پیشگیری کنند، اشاره می کنیم.

۱- از جنسیت فرزندشان راضی باشند:

از زمانی که والدین از جنسیت فرزندشان آگاه می شوند ( چه حین حاملگی و چه بعد از زایمان)، اگر جنسیت فرزندشان مطابق خواسته و انتظار آن ها نبود، ذهنیت قبلی خود را کلاً کنار بگذارند و از صمیم قلب خداوند را شاکر و سپاس گزار باشند و در مقابل اراده و حکمت خداوند سر تسلیم فرود آورند که به آن ها فرزندی سالم ( چه دختر و چه پسر) عطا کرده است. و بدانند که زوج هایی هستند که برای بچه دار شدن، سال ها انتظار می کشند و به علت نازایی، دوره های درمانی سخت و طاقت فرسایی را متحمل می شوند تا بتوانند صاحب فرزند شوند.

۲- انتخاب اسم

اسامی مناسب و کاملاً پسرانه و دخترانه برای فرزندشان انتخاب کنند و از گذاشتن اسامی خنثی و مشترک که هم روی دختران و هم روی پسران می گذارند، پرهیز کنند اسم در تعیین شخصیت و هویت کودکان نقش مهمی ایفا می کند

۳- توصیف کردن

دختران را به صفت های دخترانه توصیف کنند، و پسران را با صفت های مردانه توصیف کنند،

۴-تأیید و تشویق

از دختران نباید انتظار رفتار پسرانه و مردانه و از پسران، انتظار رفتار دخترانه و زنانه داشت اگر دختری رفتارهای پسرانه و بازی های خشن و مردانه انجام می دهد نباید مورد تأیید و تشویق والدین قرار بگیرد و اگر پسری کارهای زنانه انجام می دهد نباید مورد تحسین و تمجید والدین و اطرافیان قرار بگیرد چرا که ممکن است این رفتارها تکرار و تثبیت شود و موجب اختلال پذیرش جنسیت واقعی در فرد شود.

۵-نقش ها و رفتارها

به دختران نقش ها و رفتارهای زنانه مثل خیاطی و گلدوزی و به پسران نقش ها و رفتارهای مردانه مثل کارهای تعمیراتی، مکانیکی، رانندگی و … یاد بدهید.

۶-اسباب بازی ها و لباس کودکان

توصیه می شود برای دختران اسباب بازی ها و لباسهای دخترانه و برای پسران اسباب بازی ها و لباسهای پسرانه خریداری شود اگر کودکی در سنین ۳ تا ۶ سالگی اصرار دارد بیش تر اوقاتش را با اسباب بازی های جنس مقابل بازی کند و شدیداً تمایل به پوشیدن لباس های جنس مخالف دارد و از بازی با اسباب بازی های متناسب جنسیت خود و پوشیدن لباس های مناسب جنسیت خود امتناع می کند، باید به مشاورین و متخصصین روان پزشکی مراجعه کند و از آن ها کمک بخواهد و با بهترین متخخص مغز و اعصاب کودکان در ارتباط باشید.

۸- تخریب نکردن جنس مقابل

نگرش منفی مادر نسبت به پدر و پدر نسبت به مادر، باعث می شود دختران از زن بودن بدشان بیاید و پسران بالعکس

۱۰- تبعیض نگذاشتن میان دختران و پسران

در بعضی از خانواده ها که پسران از آزادی بیش تر برخوردارند، یا دخترها از اعتبار بیش تری برخوردارند، رغبت و حسادت، هر کدام را به جسن مخالف شدن بر می انگیزد ( مثلاً دختر آرزو می کند که پسر شود یا پسر آرزو می کند که دختر باشد)

۱۱- وقت گذاشتن پدرها برای پسرها و مادرها برای دخترها

در سن ۳ تا ۶ سالگی که سن همانند سازی است، پدرها باید وقت بیش تری برای پسرها بگذارند و آن ها را در مجالس مردانه، ورزش های مردانه، تفریحات و جمع های مردانه با خود همراه کنند و شرکت دهند مادران نیز دختران خود را در مجالس و جمع های زنانه، خریدهای زنانه ، کارهای هنری ( مثل خیاطی، گلدوزی…) با خود ببرند و وقت بیش تری به دختر خود اختصاص دهند این کار باعث تقلید و الگوبرداری پسرها از پدر و دخترها از مادر و تشکیل هویت مردانه و زنانه خواهد شد.

منبع: وب سایت دکتر آقامحمدپور

با پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان سایت پزشکان ایران آشنا شوید.

ارســال دیــدگــاه